Awards

Year 2021

Winner: Bushrider (Bosryer)

Director: Aadil Dhalech (South Africa)

Producer: Aadil Dhalech (South Africa)

Prize: Participate at DFM 2022 programme

Winner: Eat Bitter (Central African Republic)

Director: Pascale Appora-Gnekindy and Sol Sun 

Producer: Mathieu Faure, Orphe Zaza, Emmanuel Bamoy, Sol Sun, Pascale Appora-Gnekindy and Steve Dorst and directed by Pascale Appora-Gnekindy and Sol Sun 

Prize: The filmmakers have an opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2022. 

 

Winner: My Plastic Hair (South Africa) 

Director:  Reda Lahmouid

Producer: Mamokuena Makhema, Yolanda K Mogatusi and directed by Yolanda K Mogatusi

Prize: The filmmakers have an opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2022. 

 

Winner: The Possessed Painter: Abbès Saladi (Morocco)  

Director:  Reda Lahmouid

Producer: Mehdi Akacha 

Prize: The filmmakers have an opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2022. 

 

Winner: Defying Ashes (Kenya)

Director: Karanja Ng’endo

Producer: Joan Njeri Maina

Prize: The filmmakers have an opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2022. 

 

Winner: Untitled: Miss Africa South (South Africa)

Director: Aliki Saraga-Georgiou and Jacqui-Lee Katz 

Producer: Bridget Pickering, Darren Kerr, Aliki Saragas Georgiou and Jacqui-Lee Katz

Prize: The filmmakers have an opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2022

Winner: The Woman Who Poked The Leopard (Uganda)

Director: Patience Nutumwesiga

Producer: Rosie Motene

Prize: Filmmakers to participate in the Miradasdoc 2022

Winner: The Killing Of A Beast (South Africa)

Director: Vusi Africa Sindane 

Producer: Naledi Bogacwi

Prize: Opportunity to attend Carthage Pro-Carthage Film Festival

Winner: UNTITLED: Miss South Africa (South Africa)

Director: Aliki Saraga-Georgiou and Jacqui-Lee Katz

Producer: Bridget Pickering, Darren Kerr, Aliki Saragas-Georgiou and Jacqui-Lee Katz

Prize: Filmmakers to participate in the DOK.forum Marketplace. 

Winner: The Woman Who Poked The Leopard (Uganda)

Director: Patience Nutumwesiga

Producer: Rosie Motene

Prize: The project will participate in the DOK Co-Pro Market

Winner: Such a Silent Cry by Walid Tayaa (Tunisia)

Director: Walid Tayaa

Producer: Walid Tayaa

Prize: providing the filmmakers with the opportunity to participate in the FIDADOC Writing Residency.

 

Winner: Fanta Sacko (Mali)

Director: Kanouté Kankou

Producer: Kanouté Kankou

Prize: Opportunity to participate in the FIDADOC Writing Residency.

Winner: Come Sunrise, We Shall Rule (Zimbabwe)

Director: Nyasha Kadandara

Producer: Bramwell Iro and Sue-Ellen Chitunya

Prize: The filmmakers will undergo project diagnostic mentorship and assisted with re-writing mentoring (or audit of all application documents if the script needs no rewriting). They will also receive 18 months’ exposure and promotion towards co-producers/distributors.

Winner: The Mailman, The Mantis, and The Moon (Namibia)

Director: Cecil Moller

Producer: Valcerine Mouton

Prize: Mentorship through one of IEFTA’s partner development programs and labs.

Winner: Eat Bitter (Central African Republic)

Director: Mathieu Faure

Producers: Pascale Appora-Gnekindy and Sol Sun

Prize: Mentorship through one of IEFTA’s partner development programs and labs.

Winner: The Woman Who Poked The Leopard (Uganda)

Director: Patience Nutumwesiga

Producer: Rosie Motene

Prize: Participation, travel and accommodation to IDFA’s next edition and participation in a tailor-made program within the IDFA Industry and training activities

Winner: Day and Night of Brahma (South Africa).

Director: Sheetal Magan

Producer: Carol Kioko

Prize: Opportunity to attend the developmental workshop programme, PAS, where they are supported with developing tools, expertise, and opportunities to forge European networks.

Winner: The Killing of A Beast (South Africa).

Director: Vusi Africa Sindane

Produced: Naledi Bogacwi

Prize: Participation in the Rotterdam Lab 2022, a training and networking event for producers.

Winner: The Woman Who Poked The Leopard (Uganda).

Director: Patience Nutumwesiga

Producer: Rosie Motene

Prize: Opportunity to attend a pitch at the Sørfond Pitching Forum 2021 in Oslo, Norway.

Winners:

  • Entangled – a feature film by Happiness Mpase
  • The Year of Our Lord – a feature film by Imran Shabaan
  • Ghriba’s Jews – a documentary film by Lassad El Ghaieb
  • From Patrice to Lumumba – a documentary film by Patrick Kabeya
  • Ties that Bind – a documentary film by Mpho Dintwa

Prize: Each project will feature in TRACE Content Distribution catalogue for 24 months

Winner: The Woman Who Poked The Leopard (Uganda)

Director: Patience Nutumwesiga.

Producer: Rosie Motene a

Prize: They received $1,000.

Winner: Eat Bitter (Central African Republic).

Directors: Pascale Appora-Gnekindy and Sol Sun

Producer: Mathieu Faure

Prize: €2,500

Winner: The Killing Of A Beast (South Africa).

Director: Vusi Africa Sindane.

Producer: Naledi Bogacwi

Prize: a cash prize of R100 000

Winner: Eat Bitter (Central African Republic)

Director: Pascale ApporaGnekindy and Sol Sun.

Producer: Mathieu Faure, Orphe Zaza, Emmanuel Bamoy, Sol Sun, Pascale

Appora-Gnekindy and Steve Dorst

Prize: a cash prize of R100 000

Year 2020

Winner: The Accident (South Africa)

Director: Imran Hamdulay

Producer: Khosi Dali

Prize: The filmmakers were able to attend the Rotterdam Lab, a five-day training and networking event for producers in 2021

Winner: We All Fall Down (Zimbabwe)

Director: Tapiwa Chipfupa

Producer: Tapiwa Chipfupa

Prize: Opportunity to attend the developmental workshop programme, PAS, where they are supported with developing tools, expertise, and opportunities to forge European networks.

Winner: Vlees van my Vlees (Flesh of my Flesh) (South Africa)

Director: Matthys Boshoff

Producer: Lucia Meyer-Marais and Jozua Malherbe

Prize: Opportunity to attend a pitch course, as well as pitch this project at the Sørfond Pitching Forum in Oslo, Norway.

Winner: Between Worlds (Uganda)

Director: Adong Judith

Producer: Adong Judith

Prize: DFM 2021 pitch and finance forum.

Winner: The Ship and the Sea (O Navio e o Mar) (Mozambique)

Director: Lara Sousa and Everlane Moraes

Producer: Lara Sousa, Matheus Mello

Prize: Filmmakers to participate in IDFA 2020 virtual event

Winner: The House is Burning (South Africa)

Director: Sara Gouveia

Producer: Sara Gouveia, Natalie Geyser

Prize: Opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2021

 

Winner: How to Build a Library, (Kenya)

Director: Maia von Lekow & Christopher King

Producer: Maia von Lekow & Christopher King

Prize: Opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2021

 

Winner: The Ship and the Sea (O Navio e o Mar), (Mozambique)

Director: Lara Sousa & Everlane Moraes

Producer: Lara Sousa, Co-producer: Matheus Mello

Prize: Opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2021

 

Winner:  The Wall of Death, (Morocco)

Director: Amine Sabir

Producer: Merieme Addou, Alexis Taillant & Nadege Labe

Prize: Opportunity to participate in the virtual GZ Doc Pitch Session in 2021

Winner: To Be Loved (Togo)

Director: Justin Kpatchaa

Producer: Justin Kpatchaa

Prize: Opportunity to participate in the FIDADOC Writing Residency in December 2020

Winner: Conti-Mental/Black People Don’t Get Depressed (South Africa)

Director: Sara Chitambo

Producer: Sara Chitambo

Prize: Mentorships through one of IEFTA’s partner development programmes and labs. 

 

Winner: Between Worlds (Uganda)

Director: Adong Judith

Producer: Adong Judith

Prize: Mentorships through one of IEFTA’s partner development programmes and labs. 

 

Winner: I Might Not Normally Share This (Egypt)

Director: Noura Sharaf

Producer: Noura Sharaf

Prize: Mentorships through one of IEFTA’s partner development programmes and labs.

Winner: Rising up at Night (Democratic Republic of the Congo)

Director: Nelson Makengo

Producer: Dada Kahindo & Rosa Spaliviero

Prize: Filmmakers to participate in the Miradasdoc 2021.

Winner: Des Espoirs (Hopes) (Tunisia)

Director: Dhia Jerbi

Producer: Erige Sehiri, Carine Ruszniewski, Clothilde Bunod

Prize: Filmmakers to participate in FIPADOC 2021 programme.

Winner: 12 Pangas (South Africa)

Director: Xola Mteto

Producer: James Tayler

Prize: R50 000 cash grant to further develop their films

 

Winner: Behind High Walls (South Africa)

Director: Pheello Mokokeng

Producer: Jono Kyriakou

Prize: R50 000 cash grant to further develop their films

 

Winner: The House is Burning (South Africa)

Director: Sara Gouveia

Producer: Sara Gouveia, co-producer Natalie Geyser

Prize: Best Overall Pitch grant of R100 000 cash grant to further develop their films

Year 2019

Winner: Sunflowers in the Dark (Zimbabwe)

Director: Tapiwa Chipfupa

Producer: Ben Mahaka & Tapiwa Chipfupa

Prize: Opportunity to attend the Rotterdam Lab, a five-day training and networking event for producers from all over the world

Winner: Sunflowers in the Dark (Zimbabwe)

Director: Tapiwa Chipfupa

Producer: Ben Mahaka & Tapiwa Chipfupa

Prize: Opportunity to attend its developmental workshop programme, PAS, where they will be given tools, expertise, and opportunities to develop European networks

Winner: Pieces of Salma (South Africa)

Director: Imran Hamdulay

Producer: Khosie Dali & David Horler

Prize: Opportunity to participate in their programme in Tunisia

Winner: Mami Wata (Nigeria)

Director: C.J.  Obasi

Producer: Oge Obasi

Prize: Opportunity to pitch at the Sørfond Pitching Forum in Oslo (2019).

Winner: Buckingham Palace.

Director: Sylvia Vollenhoven

Producer: Sylvia Vollenhoven

Prize: R50 000 development grant

Winner: The Bursary (South Africa)

Director: Nomawonga  Khumalo

Producer: Brett Michael Innes

Prize: A prize valued of R75 000, marketing and distribution support from Videovision Entertainment.

Winner: The Bursary (South Africa)

Director: Nomawonga Khumalo

Producer: Brett Michael Innes

Prize: a R50 000 cash prize accompanied by an additional R25 000 worth of script coverage, production support, market analysis and packaging for further finance

Winner: Twelve Pangas 

Director: Xola Mteto

Producer: Xola Mteto 

Prize: Participate at DFM 2020

Winner:  Those Who Dwell in Darkness (South Africa)

Director: Michael James

Producer: Dolly Mhlongo & Sithabile Mkhize

Prize: One-on-one publicity consultations

 

Winner: The Home (South Africa)

Director: by Jessie Zinn & Chase Musslewhite

Producer: Justin Cohen, Jessie Zinn, and Chase Musslewhite

Prize:  One-on-one publicity consultations

 

Winner: And Who Will Cook?

Director: Samira Vera-Cruz (Cape Verde)

Producer: Samira Vera-Cruz (Cape Verde)

Prize:  One-on-one publicity consultations

Winner: Kongo is Burning (Uganda / Congo)

Director: Arnold Aganze

Producer: Ali Musoke

Prize: a €2500

Winner: Black Women and Sex (South Africa)

Director: Godisamang Khunou

Producer: Godisamang Khunou

Prize: Opportunity to participate in the 2020 DoK Leipzig programme in Germany.

Winner: Kongo is Burning (Uganda / Congo)

Director: Arnold Aganze

Producer: Ali Musoke

Prize: A cash prize of 2000 Canadian Dollars

Year 2018

Winner: Cheese Girl (Milisuthando) (South Africa)

Director: Milisuthando Bongela

Producer: Batana Vundla and Marion Isaacs

Prize: opportunity to attend the IDFA Forum, one of the top gatherings for documentary filmmakers, producers, commissioning editors, funds, private financiers, and other documentary filmmakers in Europe, in November 2018.

Winner: Zinder, The Seeds of Violence.

Director: Aicha Macky

Producer: Clara Vuillermoz and Ousmane Samassekou

Prize: a €2,500

Winner: Nyanga (The Horn) (Zimbabwe)

Director: Brett Michael Innes

Producer: Sue-Ellen Chitunya & Brett Michael Innes

Prize: Opportunity to attend the Rotterdam Lab, a five-day training and networking event for producers from all over the world

Winner: Nyanga (The Horn) (Zimbabwe)

Director: Brett Michael Innes

Producer: Sue-Ellen Chitunya & Brett Michael Innes

Prize: Publicity consultants for the development of a press kit

Winner: Porta-Retrato (Picture Frame) (Mozambique)

Director: Orlando Mabasso, Jr

Producer: Aldino Languana & Osvaldo Lupini Bambamba

Prize: Opportunity to attend the festival’s developmental workshop program, PAS, where the filmmakers will be given tools, expertise, and opportunities to develop European networks

Winner: Snake (South Africa)

Director: Meg Rickards

Producer: Paul Egan, Stanford Gibson & Mustapha Hendricks

Prize: They receive a prize valued at R75,000 (around $5,570), which guarantees the movie’s release once it’s completed. The prize also includes marketing and distribution support from Videovision Entertainment

Winner: How to Steal a Country (South Africa)

Director: Mark Kaplan

Producer: Rehad Desai and Zivia Desai

Prize: Opportunity to pitch at the Sørfond Pitching Forum in Oslo (2018).

Winner: The Summit Club (South Africa)

Director: Layla Swart

Producer: Layla Swart

Prize: Opportunity to pitch at the CaribbeanTales Film Festival in Toronto (2018)

Winner: The Master’s Plan (Cape Verde)

Director: Yuri Ceuninck

Producer: Hanne Phlypo

Prize: A cash prize of CAD$2000 (around $1,520)

Winner: Cornelia Glele

Prize: Talents Press Recognition Award

Winner: When Shadows Move (South Africa)

Director: Aliki Saragas

Producer: Aliki Saragas

Prize: The Durban FilmMart Award

Year 2017

Winner: Lobola: A Bride s True Price (South Africa

Director: Sihle Hlophe

Producer: Sarah Basyouny

Prize: opportunity to attend the IDFA Forum, one of the top gatherings for documentary filmmakers, producers, commissioning editors, funds, private financiers and other documentary filmmakers in Europe in November, 2017.

Winner: Uasi (Kenya)

Director: Sam Soko

Producer: Matrid Nyagah, Linda Ogeda

Prize: 3000 grant

Winner: Miles from Nowhere (Lily Park) (South Africa)

Director: Samantha Nell

Producer: Bongiwe Selane

Prize: Opportunity to attend the Rotterdam Lab, is a five-day training and networking event for producers from all over the world

Winner: Miles from Nowhere (Lily Park) (South Africa)

Director: Samantha Nell

Producer: Bongiwe Selane

Prize: opportunity to attend its developmental workshop program, PAS, where they will be given tools, expertise, and opportunities to develop European networks.

Winner: The Dabulaphu (The Short Cut)

Director: Norman Maake

Producer: Zikethiwe Ngcobo & David Max Brown

Prize: A cash prize worth R75 000, which guarantees its release once it is completed. The prize also included marketing and distribution support from Videovision Entertainment.

Winner: Womxn: Working (South Africa)

Director: Shanelle Jewnarain

Producer: Tiny Mungwe

Prize: Publicity consultants will develop publicity material and advise on publicity profiling through the development of the project

  

Winner: Richard Was Here (South Africa)

Director: Jack Chiang

Producer: Akona Matyila

Prize: Publicity consultants will develop publicity material and advise on publicity profiling through the development of the project

Winner: Uasi (Kenya)

Director: Matrid Nyagah & Linda Ogeda

Producer: Sam Soko

Prize: Opportunity to pitch at the Sorfond Pitching Forum in Oslo later in 2017

Winner: Mamba Kazi African Warrior Queens

Director: Mary Ann Mandishona

Producer: Mary Ann Mandishona

Prize: Opportunity to pitch at the Caribbean Tales Film Festival in Toronto

Year 2016

Winner: Hatim’s Dream (Uganda)

Director: Matthew Bishanga

Producer: Nathan Magoola

Prize: A cash award of $5000 for further development

Winner: Testament (Kenya)

Director: Meena Nanji and Zippy Kimundu

Producer: Meena Nanji

Prize: €3000 grant

Winner: Disco Afrika (Madagascar)

Director: Razanajaona Ambinintsoa Luck

Producer: Razanajaona Ambinintsoa Luck, Exec producer: Herizo Rabary & Randriamantsoa

Prize: Opportunity to attend the Rotterdam Lab, a five-day training and networking event bringing together producers from all over the world

Winner: Wizard of Zim (South Africa)

Director: Samora Sekhukhune

Producer: Lesedi Oluko Moche & Carolyn Carew

Prize: Opportunity to attend the IDFA Forum, the largest and most influential meeting place for documentary filmmakers, producers, commissioning editors, funds, private financiers, and other documentary stakeholders in Europe, in November 2016.

Winner: Headland (South Africa)

Director: David Horler

Producer: Elan Gamaker

Prize: Opportunity to attend its developmental workshop program, PAS, where they will be given tools, expertise, and opportunities to develop European networks

Winner: On the Bus

Director: Nadine Cloete

Producer: Nadine Cloete

Prize: one-on-one consultation for the project by Restless Talent Management, who provide development services such as image-building and positioning, project packaging, PR, and advises its clients on film sales, distribution, and promotion. 

 

  • Restless Talents also gave a special mention to the project Nama by Kelly-Eve Koopman.

Winner: Abnormal Loads (South Africa)

Director: Neil Coppen

Producer: Elias Ribeiro, Cait Panesgrouw

Prize: a prize valued at R75 000, which guarantees its release once it is completed. The prize also included marketing and distribution support from Videovision Entertainment.

Winner: The Mango Tree that Danced with Sea Breeze (South Africa/ Kenya)

Director: Lunghi Zondi and Philippa Ndisi-Hermann

Producer: Lunghi Zondi and Philippa Ndisi-Hermann

Prize: Publicity consultants will develop publicity material and advise on publicity profiling through the development of the project

 

Winner: Inga, Inge (Zimbabwe)

Director: Tsitsi Dangarembga

Producer: Veronique Doumbe

Prize: Publicity consultants will develop publicity material and advise on publicity profiling through the development of the project

Winner: Un Fils (Tunisia) 

Director: Mehdi M. Barsaoui

Producer: Habib Attia

Prize: Opportunity to pitch at the Sørfond Pitching Forum in Oslo later this year

Winner: Disco Afrika (Madagascar)

Director: Razanajaona Ambinintsoa Luck

Producer: Razanajaona Ambinintsoa Luck, Executive producers: Herizo Rabary and Randriamantsoa

Prize: 5000 Euros

Year 2015

Winner: The Other Half of The African Sky

Director: Tapiwa Chipfupa

Producer:Tapiwa Chipfupa

Prize: cash award of US$7000 for further development

Winner: Truck Mama

Director:  Zipporah Nyaruri, Co-directed by Peggy Mbiyuco

Producer:  Zipporah Nyaruri 

Prize: A €3000 grant for one outstanding documentary project

Winner: Sunflowers Behind a Dirty Fence

Director: Simon Mukali 

Producer:Nathan Magoola

Prize: An opportunity to attend the Rotterdam Lab, a five-day training and networking event bringing together producers from all over the world

Winner: Truck Mama

Director: Zipporah Nyaruri, Co-directed by Peggy Mbiyuco

Producer: Zipporah Nyaruri

Prize: A €3000 grant for one outstanding documentary project

Winner: Riot Waif

Director:  Zinaid Meeran 

Producer: Jean Meeran

Prize: An opportunity to attend the 10th edition NCN in Rome, where the producer/director will be able to present the project to film companies at an international level.

Winner:  Inkabi The Hitman 

Director: Norman Maake

Producer:Peter Pohorsky

Prize: An opportunity to attend its developmental workshop program, PAS, where they will be given tools, expertise, and opportunities to develop European networks.

Winner: Brace Yourself 

Director: Thati Peele

Producer: Thati Peele

Prize:  A one-year representation deal for the project by Restless Talent Management, who provide development services such as image-building and positioning, project packaging, PR, and advises its clients on film sales, distribution and promotion.

 

Winner: Lucky 

Director: Jacobus van Heerden

Producer: Jacobus van Heerden

Prize:  A one-year representation deal for the project by Restless Talent Management, who provide development services such as image-building and positioning, project packaging, PR, and advises its clients on film sales, distribution and promotion.

Winner: Inkabi The Hitman

Director: Norman Maake

Producer: Peter Pohorsky

Prize: Best South African Film Project” a prize valued at R75 000, which guarantees its release once it is completed. The prize includes marketing and distribution support from Videovision Entertainment

Year 2014

Winner: Hawa Hawaii (Kenya / South Africa Co-production)

Director: Amirah Tajdin

Producer: Wafa Mohamed Tajdin, Bongiwe Selane, Helena Spring and Junaid Ahmed

Prize: This award invites and sponsors the DFM 2014 fiction winning project to attend the Rotterdam Lab, a five-day training and networking event bringing together producers from all over the world 

Winner: The Sound of Masks (South Africa)

Director: Kofi Zwana

Producer: Sara Gouveia

Prize: This award will provide Kofi Zwana and Sara Gouveia with an invitation and travel support to attend IDFA Forum

Winner: Alex on Seventh (South Africa)

Director: Engelbert Phiri

Producer: Guy Bragge

Prize: Opportunity to attend the 9th edition NCN in Rome, taking place in October 2014, with the chance to present their work to active companies of the International Film industry

Winner: Hawa Hawaii (Kenya / South Africa Co-production)

Director: Amirah Tajdin

Producer: Wafa Mohamed Tajdin, Bongiwe Selane, Helena Spring and Junaid Ahmed

Prize: Developmental workshop programme aimed to familiarize producers with a variety of important tools and international techniques

 

Winner: Mrs Popplestone 

Director: Sarah Ping Nie Jones

Producer: Jean Meeran

Prize: These filmmakers will be given the invaluable opportunity to attend the Produire au Sud (PAS) workshop, where they will be given tools, expertise, and new connections especially with European networks through this one-week unique training programme

Winner: In search of African Duende: The Uganda Flamenco Project (Uganda)

Director: Caroline Kamya

Producer: Keren Cogan

Prize: This Ugandan documentary project will have the support for their non-Kenyan East African Documentary production with $2500 development funds

Winner: Shattered 

Director: Philani Ndaba

Producer: Philani Ndaba

Prize: One-year representation deal for the project by Restless Talent Management, who provide development services such as image-building and positioning, project packaging, PR, and advises its clients on film sales, distribution, and promotion

Winner: Home Expulsion (Rwanda)

Director: John Trengove

Producer: Kayambi Musafiri

Prize: €5000

Winner: The Wound (South Africa)

Director: Elias Ribeiro

Producer: Elias Ribeiro

Prize: €6000

Winner: Nyanga Sky (South Africa)

Director: Rafeeqah Galant

Producer: Matthew Griffiths

Prize: R75,000. This award guarantees Nyanga Sky a release once the project is completed and includes marketing and distribution support from Videovision Entertainment.

Winner: Amal 

Director: Mohamed Siam

Producer: Mohamed Siam

Prize: €4000

Year 2013

Winner: Blindness (Kom Haal My)

Director: Sarah Ping Nie Jones

Producer: Jean Meeran (South Africa) Prize: Attendance at IDFA 2013

Winner: Black Sunshine

Director: Akosua Adoma Owusu

Producer: Julio Chavezmontes and Angele Diabang (Ghana)

Prize: Valued at €6000

Winner: Solidarity

Director: Rungano Nyoni

Producer: Juliette Grandmont (Zambia)

Prize: Attendance at 2013’s ‘No Borders International Co-Production Market’ in New York

Winner: Blindness (Kom Haal My)

Director: Sarah Ping Nie Jones

Producer: Jean Meeran (South Africa)

Prize: Attendance at Paris Project at the Paris Cinema International Film Festival

Winner: GITI – Paradise in Hell

Director: Yves Montand Niyongabo (Rwanda)

Producer: Yves Montand Niyongabo

Prize: €5000

 

Winner: Unearthed

Director: Jolynn Minnaar

Producer: Dylan Voogt (South Africa)

Prize: €2500 development grant

 

Winner: Parole Camp

Director: Maanda Ntfandeni (South Africa)

Producer: Talent Campus Durban/Doc Station

Prize: €2500 development grant

Winner: Freetown Home (Sierra Leone)

Concept multimedia (@conceptsalone on twitter)

Prize: £1000

Winner: Five Fingers for Marseilles

Director: Michael Matthews

Producer: Michael Matthews and Sean Drummond (South Africa)

Writer: Sean Drummond

Prize: Valued at R75 000

Winner: The Bill

Director: Nosipho Dumisa

Producer: Travis Taute and Junaid Ahmed (South Africa)

Prize: Attendance at the “Produire au Sud (PAS) Script Studio”

 

Winner: Whiplash

Director: Meg Rickards (South Africa)

Producer: Jacky Lourens (South Africa)

Prize: Attendance at the “Produire au Sud (PAS) Script Studio

Winner: Hhola, Hhola

Director: Madoda Ncayiyana

Producer: Julie Frederikse (South Africa)

Prize: Attendance at the “Produire au Sud (PAS) Script Studio”

Winner: Wasswa – Twins’ Blessing

Director: Donald Mugisha

Producer: Robert Nyanzi (Uganda)

Prize: Attend DFM 2013 and ‘CineMart Rotterdam Lab 2014’

Year 2012

Winner:  Live from Zimbabwe

Director: Rumbi Katedzi

Producer: Jackie Cahi

Prize: 5000 €uros, Script and project development

Winner: Flatland (SA)

Director: David Horler

Producer: David Horler, Jenna Cato Bass

Prize: Attend the 'Rotterdam Lab 2013

 

Winner: In Silence & In Tears (Nigeria)

Director: Ikechukwu Omenaihe

Producer: Ikechukwu Omenaihe

Prize: Attend the Rotterdam Lab 2013

 

Winner: Live from Zimbabwe (Zimbabwe)

Director: Rumbi Katedzi

Producer: Jackie Cahi

Prize: Attend the Rotterdam Lab 2013

Winner: Essuman for Logs of War (Kenya)

Director: Anjali Nayar & Hawa Essuman

Producer: Anjali Nayar & Hawa Essuman

Prize: 5000 €uros for travel and accommodation

 

Winner: The Devils Lair (SA).

Director: Riaan Hendricks

Producer: Neil Brandt

Prize: 5000 €uros for travel and accommodation

Winner: Flatland (SA)

Director: David Horler

Producer: David Horler, Jenna Cato Bass

Prize: 5000 €uros

Winner: Flatland (SA)

Director: David Horler

Producer: David Horler, Jenna Cato Bass

Prize: Opportunity to attend the 'European producers Workshop

Winner:  Jambula Tree (an SA/Kenya coproduction).

Director: Wanuri Kahiu

Producer: Steven Markovitz

Prize: Best Feature Film Project award of 6000 €uros

Winner: The Mercy of the Jungle (Rwanda).

Director: Joel Karekezi

Producer: Joel Karekezi

Prize: awarded the “The Most Promising Project” prize presented

Winner: The Visit

Director: Nadia Davids

Producer: Imraan Jeeva, Omar Khan and Sara Blecher

Prize: Best South African Film Project prize of R75 000

Year 2011

Winner:  69 Messaha Square

Director: Ayten Amin

Producer: Wael Omar

Prize: 5000 €uros, Script and project development

Winner: Boda Boda Thieves (South Africa/Ghana)

Director: James Taylor & Donald Mugisha

Producer: James Taylor & Donald Mugisha

Prize: Opportunity to attend the CineMart Rotterdam Lab

 

Winner: This Boy (South Africa) 

Director: David Max-Brown and Kyle Lewis

Producer: David Max-Brown and Kyle Lewis

Prize: Opportunity to attend the CineMart Rotterdam Lab

 

Winner: Imbabazi/ The Pardon (Rwanda)

Director: Joel Karekezi

Producer: Joel Karekezi

Prize: Opportunity to attend the CineMart Rotterdam Lab

Winner: Homage to the Buddha (Buddha in Africa) (South Africa)

Director: Nicole Schafer

Producer: Nicole Schafer

Prize: An opportunity to attend the IDFA festival in November 2011

 

Winner: Ndiyindoda/I am Man (South Africa)

Director: Mayenzeke Baza

Producer: Mayenzeke Baza

Prize: An opportunity to attend the IDFA festival in November 2011

Winner: This Boy (South Africa)

Director: Kyle Lewis

Producer: David Max Brown

Prize: R75 000, The prize includes a commitment in terms of local distribution, a cash commitment towards P&A and guidance on the film’s potential for international release.

Winner: Femme a la Camera (Morocco)

Director: Karima Zoubir & Hicham Brini

Producer: Karima Zoubir & Hicham Brini

Prize: R50 000

 

Winner: Rollaball (South Africa)

Director: Eddie Edwards & Steven Markovitz

Producer: Eddie Edwards & Steven Markovitz

Prize: R50 000

Winner: The Flight Pilot (Kenya)

Director: Peggy Mbiyu

Producer: Peggy Mbiyu

Prize: R15 000

 

Winner: I, Afrikaner (South Africa)

Director: Annalet Steenkamp

Producer: Lauren Groenewald

Prize: R15 000

Winner: Shattered Pieces of Peace (Swaziland)

Director: Nonhlanhla Dlamini

Producer: Nonhlanhla Dlamini

Prize: R50 000, towards the development of the next part of her story